Çağrı Merkezi: 0 545 856 70 32

Fındık Unu

Fındık Unu

Fındık unu besleyicidir. Aynı zamanda birçok kişinin sevdiği yiyeceklere zengin ve kaliteli yoğun bir tat verir. Ayrıca bu eşsiz ürün, tuzlu ve tatlı yemeklere de ufak bir tat katabilir. Bu oranın kıvamının iyi ayarlanması gerekmektedir.

Bununla bir kek veya pasta üzerine ekleyerek lezzet katılabilir.  Bunun yanı sıra mutfak dünyasında kızarmış tavuk ve balıkların üzerine de eklenebilir. Mutfak dünyasında bir başla lezzet de sebzeli hamburgerlerdir. Bununla birlikte kullanılarak yemeklerin daha lezzetli hale gelmesi sağlanabilir.

 

Fındık Unu Faydaları

Fındık unu, çiğ fındıkların parçalanmış halleridir. Fındık unu ile pişirme söz konusu olduğunda, öğütme ne kadar ince olursa, pişmiş ürünleriniz o kadar iyi olur. Sağlıklı bir bireyin fındık tüketmesi için 6 neden;

 •        Fındık, hızlı bir enerji kaynağı ve kolay bir bitki bazlı protein kaynağı sağlar.
 •        Fındık besin açısından oldukça zengin bir yapısı vardır.
 •        Yüksek oranda mineral, protein, yağ ve mineral içerir.
 •        Kalorileri yüksek olmasına rağmen, besinler ve sağlıklı yağlar ile yüklenirler.
 •        Kanseri ve kalp hastalığını teşvik edebilen strese karşı korur.
 •        İltihabı azaltmaya veya kan kolesterolü konusunda yardımcıdır.

Not: Bu bilgiler, öngörü amaçlıdır. Özel sağlık durumlarında doktor kontrolü olmasına dikkat edilmelidir.

Fındık unu, faydaları olduğu gibi alerjik durumu da olabilir. Bu durumda çok tüketilmemesine özen gösterilmelidir.

 

Neden Fındık Unu Kullanılmalı?

Fındık unu, son derece çok yönlü bir alternatif undur. Tutması ve kullanımı kolaydır. Güzel ve lezzetli kekler üretmeye yardımcı olurlar. Fındık unları hakkında bilinmesi gereken önemli şey kullanım sıklığıdır. Bunu dengelemek önemlidir. Fındık unu kullanmanın sağladığı faydalar şu şekildedir:

 •        Fındık unu, fırınlanmış ürünlere yumuşaklık katar.
 •        Unlu mamullerinize yozlaşmış bir katkı verir.
 •        Glütensiz ve unlu mamullerin vazgeçilmez ürünüdür.
 •        Kilo kaybı veya diyabet yönetimi için düşük karbonhidratlı bir diyet için idealdir.

Fındık unu besin değeri açısından da oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Kullanıcıların tercih sebebi olmayı başarmıştır. Bu şartlara uyulduğu takdirde fındık unu kullanım ömrü daha uzun süre olacaktır. Ama bu süreçte en önemli olan şey kullanım sıklığıdır. Sürekli kullanımda alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.

 

Fındık Unu Nasıl Yapılır?

Fındık unu, nasıl yapılır? Merak edilen konular arasında yer alıyor. Evde de yapılabilecek bu ürün olduğunu belirtmek de fayda var. Bunun için gerekli malzemeler fındık ve toz şekerdir. Bu süreçte yapacağınız miktara göre fındık oranı da değişecektir.

Fındık unu yapımı oldukça kolay ve pratiktir. Fındık ve şekeri mutfak robotuna ekleyerek ezilmiş hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Gerekli işlem bittikten sonra, uzun süre saklama şartlarına olanak sağlaması gerekebilir.

Fındık gibi kuruyemişlerden yapılan unlar yüksek oranda yağ içerir. Bir unda ne kadar fazla yağ olursa, o kadar çabuk bozulur. Fındık unu en iyi buzdolabında veya derin dondurucuda saklanır. Çoğu, buzdolabında altı ay ve dondurucuda 12 ay taze kalacaktır.

 

Fındık Unu Fiyatları

Fındık unu, fiyat bakımından oldukça makuldür. Kişilerin tercih sebebi olması için hiçbir engel yoktur. Hem sağlık hem de fiyat bakımından uygunluk sağlar. Fındık unu fiyat olarak markalara göre değişir.

Fiyat konusunda diğer dikkat edilmesi konu ürünün gramajadır. Buna bağlı olarak da fiyatta değişiklik olabilmektedir. Fındık unu alırken fiyatların fındık fiyatına bağlı olarak da etkilenir.

Bu süreçte un saklama koşulları da oldukça önemlidir. Bu duruma ne kadar dikkat unun kullanım süreci de o kadar uzayacaktır. Fındık unu için, oda sıcaklığında saklanırsa yaklaşık bir yıl aynı kalitede kalabilir.

Buzdolabında veya derin dondurucuda soğutulursa iki yıl iyi kalitede kalmalıdır. Fındık unu daha uçucudur. Kalitesini buzdolabında soğutulursa 6 ay ve dondurulursa yaklaşık bir yıl korur. Süresi dolmuş un kullanmak, muhtemelen zararlı mikroorganizmalar içerdiğinden sizi hasta edebilir.

 

Fındık Unu Kullanımı

 

Fındık unu, kullanım alanı oldukça geniştir. Mutfak dünyasına bakıldığı zaman birçok yerde kullanılabilir. Bunlar,

 •        Hamur işleri,
 •        Pasta,
 •        Kekler,
 •        Kurabiyeler,
 •        Krepler
 •        Hızlı ekmeklerde öne çıkıyor.

Fındık unu glüten içermediği ve nişastalar üzerinde hafif olduğu için diğer unlarla birlikte kullanılmalıdır. Fındık unu kalorioranı da oldukça düşüktür. Bu yüzden tercih sebebi olmayı başarmıştır.

Düşük karbonhidrat yükü olan unlu mamuller yapmak için tek başına veya ona yapı kazandıracak diğer unlarla birlikte kullanılabilir. Başlamak için hindistancevizi unu ile olduğu gibi, fındık unu veya badem unu için tasarlanmış bir tarif kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu sayede farklı lezzetlerle buluşmuş ürününüz daha lezzetli bir hal alacaktır.

 

Fındık Unu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

 

Fındık unu, mutfağınıza çok farklı bir lezzet profili vermiş olacak. Örneğin, çikolatalı kakule ekmek yapmak istiyorsanız, lezzetleri tamamlamak için fındık unu kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu ürünle mutfak içerisinde birçok hamur ürünü yapılabilir.

Bunların başında kurabiye gelir. Fındık unu kurabiye herkesin tercih ettiği ürünler arasında yer alır. Kurabiyeye tat verdiği için sevilir. Fındığın kurabiyeyle de tam uyumlu olması vazgeçilmeyen lezzetler arasında olmasını sağlıyor.

Fındık unu, glütensiz yapısıyla beğenileri üzerinde toplamaya devam ediyor. Mutfakta her lezzette karşımıza çıkan bu ürün kurabiyelerin vazgeçilmez parçası olmayı başarıyor. Fındık unundan kurabiye yapımında da sıklıkla kullanılan bu ürün, kurabiyelere eşsiz bir lezzet katacaktır.

Bu ürünleri daha uzun süre saklamak için buzdolabında hava geçirmez bir kapta saklamanız gerekir.

 

Fındık Unu Satın Almak İçin TIKLAYIN.

Yorum Yap